Väriä harmaan syksyn keskelle

14.11.2025 | Tuotekuvaus

Päätimme tuoda vähän väriä ja iloa kuvauspäivään – ja mikäs siihen sopisi paremmin kuin rivi herkullisia macaron-leivoksia.

Tavoitteena oli tutkia, miten erilaiset taustat ja sommitelmat muuttavat tunnelmaa. Kuvauksissa testasimme niin valkoista ja mustaa taustaa sekä sävyjä, jotka sointuivat leivosten omiin väreihin. Tuloksena syntyi kokoelma kuvia, joissa värit pääsevät oikeuksiinsa ja fiilis vaihtelee herkän minimalistisesta leikkisään. Pidimme stailauksen tarkoituksella yksinkertaisena – pääosassa olivat leivokset itse. Sommitteluissa ja kuvakulmissa haettiin pientä vaihtelua, mutta tunnelma säilytettiin kevyenä ja raikkaana.

Kyseessä ei ollut asiakastyö, vaan referenssikuvaus osaksi omaa tuotekuvausportfoliotamme. Lopputuloksena syntyi sarja kuvia, jotka tuovat väriä syksyyn – ja ehkä vähän makeutta myös työpäivään.